Blog

  • 30 gru, 2024

Mediacja karna

Mediacja w sprawach karnych to alternatywa dla tradycyjnego procesu, która pozwala na zakończenie postepowania w sposób dobrowolny, ugodowy i kompromisowy. Mediacja znacznie skraca proces karny i jest coraz częściej stosowana, dlatego warto przybliżyć tę instytucję. W jakich sprawach można prowadzić mediację? Obowiązujące przepisy nie wskazują na katalog spraw w których można prowadzić mediację. W rezultacie,…

Czytaj więcej...
  • 19 gru, 2024

Jak mogę uzyskać zaświadczenie o niekaralności?

Zaświadczenie o niekaralności to dokument potwierdzający brak prawomocnych wyroków skazujących wobec osoby oraz że dana osoba nie figuruje w Krajowym Rejestrze Karnym.Zaświadczenie o niekaralności jest wymagane w wielu sytuacjach, m.in. przez pracodawców przy ubieganiu się o pracę na niektórych stanowiskach, w przypadku urzędników samorządowych, nauczycieli, policjantów, pracowników kontroli skarbowej, strażaków. Gdzie mogę uzyskać zaświadczenie o…

Czytaj więcej...
  • 05 gru, 2024

Niebieska karta UE dla wysoko wykwalifikowanych pracowników

Czym jest Niebieska karta UE? Niebieska karta UE to zezwolenie na pobyt czasowy udzielane cudzoziemcowi w celu wykonywania pracy na terytorium Polski w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji (Blue card). Jest to uprawnienie skierowane do specjalistów wykonujących pracę w zawodach wymagających szczególnych umiejętności. Niebieska karta UE - zakres podmiotowy O zezwolenie na pobyt czasowy ze względu…

Czytaj więcej...
  • 02 wrz, 2024

Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością

Zgodnie z kodeksem spółek handlowych przekształcenie spółki cywilnej może nastąpić w dowolną spółkę handlową.W niniejszym artykule zostaną omówione kwestie związane z przekształceniem spółki cywilnej w sp. z o.o.Wyróżnia się dwie procedury przekształcenia: tryb uproszczony i tryb pełny. Przekształcenie spółki cywilnej w sp. z o.o. – tryb uproszczony Tryb uproszczony może mieć zastosowanie, gdy sprawy spółki…

Czytaj więcej...
  • 10 cze, 2024

Kiedy i komu przysługują, od czego zależy wysokość – alimenty na dziecko

Alimenty na dziecko od rodziców to dostarczanie środków utrzymania, w tym wychowania w postaci na przykład wyżywienia, kosztów leczenia, opieki, środków higieny osobistej, kształcenia. Obowiązek alimentacyjny orzekany jest również wobec małżonka, który znajduje się w niedostatku. Dziecko może żądać świadczeń alimentacyjnych od męża swojej matki, niebędącego jego ojcem, jeżeli odpowiada to zasadom współżycia społecznego. W…

Czytaj więcej...
  • 07 cze, 2024

Pobyt stały cudzoziemca

Zezwolenie na pobyt stały to uprawnienie obywatela państwa trzeciego, bądź bezpaństwowca do pobytu na terytorium Polski przez czas nieoznaczony. Do kogo składa się wniosek? Wniosek należy złożyć do Wojewody właściwego dla miejsca pobytu cudzoziemca.   Kto składa wniosek o zezwolenie na pobyt stały? Wniosek jest składany osobiście przez cudzoziemca, który chce uzyskać zezwolenie na pobyt…

Czytaj więcej...
  • 09 kwi, 2024

Zezwolenie na pobyt czasowy cudzoziemca

Zezwolenie na pobyt czasowy cudzoziemca to jeden ze sposobów zalegalizowania pobytu w Polsce. Uzyskanie zezwolenia umożliwia wielokrotne przekraczanie granicy.  Do jakiego organu składa się wniosek? Wniosek składa się do Wojewody właściwego ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca. Jednakże w przypadku zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa, wniosek kieruje…

Czytaj więcej...
  • 09 kwi, 2024

Wyjaśnienia podejrzanego i oskarżonego

Wyjaśnienia podejrzanego i oskarżonego Wyjaśnienia podejrzanego i oskarżonego to podstawowe prawo uregulowane w kodeksie postępowania karnego. Jest to niezwykle istotny dowód, ponieważ zazwyczaj podejrzany i oskarżony mają najszerszą wiedze w zakresie przebiegu zdarzenia. Pozostałe prawa podejrzanego i oskarżonego zostały omówione w poprzednim artykule:https://annakrawczuk.pl/podejrzany-i-oskarzony-w-postepowaniu-karnym/ Jak wygląda składanie wyjaśnień? Na jakim etapie? Podejrzany co do zasady składa wyjaśnienia…

Czytaj więcej...
  • 21 mar, 2024

Zwolnienie od kosztów sądowych w sprawach cywilnych

Instytucja zwolnienia od kosztów sądowych w sprawach cywilnych służy ochronie prawa do sądu zagwarantowanego każdemu człowiekowi. Zdarzają się sytuacje, iż strona chce wnieść pozew do sądu, jednak ze względu na sytuację życiową, materialną oraz wysokie koszty sądowe nie ma takiej możliwości. W wyniku zwolnienia wnioskodawcy, koszty obciążają tymczasowo Skarb Państwa. Kto może ubiegać się o…

Czytaj więcej...
  • 05 mar, 2024

Wady ukryte samochodu używanego

Wady ukryte samochodu używanego - czy sprzedawca ponosi odpowiedzialność? W jednej z prowadzonych przez kancelarię spraw pojawiło się praktyczne zagadnienie, często budzące wątpliwości wśród kupujących. Czy gdy przedmiotem zakupu jest pojazd używany kupujący powinni liczyć się z możliwymi wadami pojazdu? Czy sprzedawca ma obowiązek poinformować kupującego o wadach? Czy sprzedawca odpowiada za wszystkie wady pojazdu…

Czytaj więcej...
  • 09 sty, 2024

Kara umowna za opóźnienie w odbiorze lokalu

W jednej z prowadzonych przez kancelarię spraw, pojawiło się zagadnienie interpretacji pojęcia odbiór lokalu. Deweloper w umowie wprowadził pojęcia pozaustawowe, a następnie przyjął interpretację wg której kara umowna za opóźnienie w odbiorze lokalu była nienależna. Argumentował, że lokal był przedstawiony do dyspozycji kupujących a brak pozwolenia na użytkowanie był bez znaczenia dla możliwości odbioru -…

Czytaj więcej...
  • 04 lis, 2023

Kontrola prędkości – czy warto odmówić przyjęcia mandatu

Kto jest uprawniony do kontroli drogowej? Kontrolującym na drodze może być: policjant, inspektor Inspekcji Transportu Drogowego, funkcjonariusz Straży Granicznej, funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej, inspektor Inspekcji Ochrony Środowiska, strażnik gminny (miejski), strażnik leśny, funkcjonariusz Straży Parku lub osoba działająca w imieniu zarządcy drogi, przeprowadzająca kontrolę zgodnie z zakresem określonym w ustawie. W jaki sposób policjant wydaje polecenie…

Czytaj więcej...
  • 31 paź, 2023

Co możesz zrobić na balkonie?

BALKON – NA CO POZWALA CI PRAWO? Decydując się na kupno mieszkania, zazwyczaj ważnym aspektem jest, aby przynależał do niego balkon. Jest to dodatkowa przestrzeń, która pozwala na przechowywanie rzeczy, a ponadto miejsce do spędzenia czasu na świeżym powietrzu. BALKON – CZYM JEST I DO KOGO NALEŻY? W doktrynie i orzecznictwie stanowisko w zakresie sytuacji…

Czytaj więcej...
  • 25 paź, 2023

Jak przeprowadzić postępowanie o zasiedzenie?

Zasiedzenie nieruchomości Kiedy można zasiedzieć nieruchomość? Zgodnie z art. 172 kodeksu cywilnego:  § 1. Posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie). § 2. Po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze.…

Czytaj więcej...
  • 06 paź, 2023

Jak chronić się przed skutkami oszustwa bankowego?

Padłeś ofiarą oszustwa bankowego?- Nie musisz zwracać pożyczki zaciągniętej przez oszusta na koncieW jednej z prowadzonej przez kancelarię spraw doszło do zawarcia umowy pożyczki poprzez system bankowości elektronicznej. Transakcja została dokonana w ten sposób, że do klientki banku, posiadającej w nim konto, zadzwoniła osoba podająca się za pracownika banku. Rozmówca znał dane osobowe klienta banku,…

Czytaj więcej...
  • 23 maj, 2023

Czy działka sąsiednia w rozumieniu ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym to działka dostępna jedynie z tej samej drogi publicznej?

Zgodnie z art. 61 ust. 1 pkt 1 Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, z którego wywodzi się „zasada kontynuacji zabudowy” nazywana też „zasadą dobrego sąsiedztwa”, wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest możliwe jedynie w przypadku, gdy co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących…

Czytaj więcej...
  • 18 maj, 2023

Czy braki w uzasadnieniu uchwały o zmianie nazwy ulicy przesądzają o jej nieważności?

Czy braki w uzasadnieniu uchwały o zmianie nazwy ulicy przesądzają o jej nieważności? W jednej z prowadzonych przez kancelarię spraw zwrócono się o pomoc prawną w sprawie podjętej przez organ samorządu terytorialnego uchwały w sprawie zmiany nazwy ulicy położonej w centrum Białegostoku. Na mocy podjętej uchwały, zmieniona została dotychczasowa nazwa – ul. Elektryczna na nową…

Czytaj więcej...
  • 17 maj, 2023

Kiedy praca cudzoziemca w Polsce jest legalna?

Praca cudzoziemca w Polsce jest legalna w następujących przypadkach: Posiadanie zezwolenia na pracę: Cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej (UE) i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) muszą posiadać zezwolenie na pracę w Polsce. Jest to dokument wydawany przez wojewodę na wniosek pracodawcy lub samego cudzoziemca. Obecność na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy lub stały: Cudzoziemcy, którzy posiadają zezwolenie…

Czytaj więcej...
  • 04 kwi, 2024

Podejrzany i oskarżony w postępowaniu karnym

W każdym systemie prawnym istnieją fundamentalne prawa przysługujące podejrzanym i oskarżonym. Ich nierespektowanie może prowadzić do niesprawiedliwych decyzji i naruszeń praw człowieka. W niniejszym artykule zostaną omówione kluczowe aspekty praw i obowiązków podejrzanego i oskarżonego w postępowaniu karnym. Różnica między podejrzanym, a oskarżonym Podejrzany to jednostka, wobec której wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów lub której…

Czytaj więcej...