W każdym systemie prawnym istnieją fundamentalne prawa przysługujące podejrzanym i oskarżonym. Ich nierespektowanie może prowadzić do niesprawiedliwych decyzji i naruszeń praw człowieka. W niniejszym artykule zostaną omówione kluczowe aspekty praw i obowiązków podejrzanego i oskarżonego w postępowaniu karnym.
Podejrzany to jednostka, wobec której wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów lub której bez wydania takiego postanowienia przedstawiono zarzuty w związku z przystąpieniem do przesłuchania w charakterze podejrzanego. Natomiast oskarżony to osoba, przeciwko której został skierowany akt oskarżenia do sądu, co do której prokurator skierował wniosek o skazanie bez rozprawy lub o warunkowe umorzenie postępowania.
Podstawowym prawem jest prawo do obrony, które obejmuje działanie przez wybranego obrońcę. W ściśle określonych przypadkach jest możliwość ubiegania się o ustanowienie obrońcy z urzędu, gdy nie jest się w stanie ponieść kosztów obrońcy bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny. Podejrzany i oskarżony mogą składać wnioski o podjęcie stosownych czynności, bądź wnioski dowodowe. Przysługuje im również na każdym etapie postępowania prawo dostępu do akt sprawy, możliwość uzyskania odpisów i wykonania fotokopii. Podejrzany może końcowo zapoznać się z materiałami postępowania przygotowawczego. W przypadku braku znajomości języka polskiego, przysługuje prawo do pomocy tłumacza.
Podejrzany i oskarżony mają prawo składać wyjaśnienia, mogą odmówić odpowiedzi na poszczególne pytania lub odmówić składania wyjaśnień – bez wskazywania żadnych powodów. Co ważne, prawo to przysługuje na każdym etapie postępowania. Oskarżony może również wypowiadać się co do każdego dowodu.
Jak słusznie zauważa Sąd Najwyższy: „Uniemożliwienie oskarżonemu lub jego obrońcy zadawania pytań i wyjaśnienia niejasności lub sprzeczności w opinii biegłego może stanowić jednoczesne naruszenie prawa do obrony i reguł oddalania wniosku dowodowego określonych w art. 170 k.p.k.” (Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 23 lipca 2020 r., V KK 208/19).
Oskarżony może również odwoływać się od wyroków czy postanowień poprzez składanie apelacji i zażaleń.
Wskazać należy, iż zatrzymanemu i tymczasowo aresztowanemu przysługują dodatkowo inne uprawnienia, czemu zostanie poświęcony odrębny artykuł.
Niezależnie od statusu, podejrzany jak i oskarżony są zobowiązani stawiać się na każde wezwanie organu oraz informować o zmianie miejsca swojego pobytu trwającego dłużej niż 7 dni. Ustawa nakłada szereg innych obowiązków polegających mi. in. na poddaniu się badaniom psychologicznym, oględzinom zewnętrznym ciała. Oskarżony nie jest zobowiązany dowodzenia swej niewinności, ani przedstawiać dowodów na swoją niekorzyść.
W toku postępowania, prawo do obrony i sprawiedliwego procesu jest kluczowe dla każdego oskarżonego. Czasami dochodzi do sytuacji, gdy te prawa są naruszane. Co wtedy zrobić? Warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy prawnej.