Zezwolenie na pobyt czasowy cudzoziemca to jeden ze sposobów zalegalizowania pobytu w Polsce. Uzyskanie zezwolenia umożliwia wielokrotne przekraczanie granicy.
Wniosek składa się do Wojewody właściwego ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca. Jednakże w przypadku zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa, wniosek kieruje się do Wojewody właściwego ze względu na siedzibę jednostki przyjmującej.
Wniosek składa cudzoziemiec, jeżeli spełnia określone wymagania związane z celem pobytu, a okoliczności uzasadniają jego pobyt na terytorium Polski przez okres dłuższy niż 3 miesiące. Istnieją przypadki, w których inne osoby są uprawnione do złożenia wniosku:
Zezwolenia udziela się na okres niezbędny do realizacji celu pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nie dłuższy niż 3 lata.
Wniosek składa się osobiście w Urzędzie Wojewódzkim właściwym ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca, bądź listownie. Właściwy formularz należy wydrukować, wypełnić i własnoręcznie podpisać. Można w tym celu skorzystać z pomocy pełnomocnika – prawnika, wtedy należy dołączyć stosowne pełnomocnictwo. Formularz uzupełnia się w języku polskim. Gdy w danej rubryce brakuje miejsca, należy wpisać informacje na dodatkowej kartce z adnotacją.
W zależności od przesłanki zezwolenia na pobyt czasowy, trzeba wypełnić stosowny formularz wraz z trzema aktualnymi fotografiami, kopią ważnego dokumentu podróży i potwierdzeniem uiszczenia opłaty skarbowej.
Dodatkowo należy dołączyć załączniki właściwe dla danego wniosku, np. w przypadku zezwolenia na pobyt czasowy i pracę jest to załącznik dotyczący pracodawcy i informacji na temat pracy, która ma być wykonywana.
Od większości wniosków o zezwolenie na pobyt czasowy opłata skarbowa wynosi 340 zł. Jedynie zezwolenie na pobyt czasowy i pracę oraz zezwolenie w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji opłata wynosi 440 złotych. Ponadto należy uiścić opłatę od karty pobytu w wysokości 100 złotych.
Przykładowe rodzaje zezwoleń na pobyt czasowy:
Po złożeniu wniosku do właściwego Wojewody, organ analizuje wniosek. Może się zdarzyć, że cudzoziemiec zostanie wezwany do przedłożenia dodatkowych dokumentów. Jeśli cudzoziemiec nie złożył wniosku osobiście, organ wzywa go do osobistego stawiennictwa w terminie nie krótszym niż 7 dni. Niestawiennictwo skutkować będzie pozostawieniem wniosku bez rozpoznania.
Zgodnie z ustawą o cudzoziemcach, decyzję w sprawie udzielenia cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy wydaje się w terminie 60 dni. W praktyce, od momentu złożenia wniosku do jego rozpatrzenia niejednokrotnie uplywa od kilku do kilkunastu miesięcy. Istnieje możliwość szybszego rozpoznania wniosku, w tym celu należy skontaktować się z doświadczonym prawnikiem, który udzieli informacji w jaki sposób należy to zrobić.
Wojewoda umieszcza w dokumencie podróży cudzoziemca odcisk stempla potwierdzającego złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy. Pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się za legalny od dnia złożenia wniosku do dnia, w którym decyzja w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy stanie się ostateczna. Oznacza to, iż cudzoziemiec może złożyć wniosek ostatniego dnia legalnego pobytu i do momentu jego rozpoznania, może przebywać legalnie na terytorium Polski.