Wyjaśnienia podejrzanego i oskarżonego to podstawowe prawo uregulowane w kodeksie postępowania karnego. Jest to niezwykle istotny dowód, ponieważ zazwyczaj podejrzany i oskarżony mają najszerszą wiedze w zakresie przebiegu zdarzenia.
Pozostałe prawa podejrzanego i oskarżonego zostały omówione w poprzednim artykule:
Podejrzany i oskarżony w postępowaniu karnym
Podejrzany co do zasady składa wyjaśnienia w formie ustnej. Jednakże zgodnie z art. 176 par 1 k.p.k. na etapie postępowania przygotowawczego na wniosek podejrzanego lub jego obrońcy, możliwe jest złożenie wyjaśnień na piśmie. Najczęściej podejrzany korzysta z tego uprawnienia, gdy ma problemy z wypowiadaniem się. Takie wyjaśnienia stanowią załącznik do protokołu. Organ przesłuchujący ma obowiązek przeprowadzić tą czynność w ten sposób chyba, że z ważnych powodów odmówi zgody.
Przesłuchanie podejrzanego najczęściej odbywa się w jednostce policji prowadzącej podstępowanie. Przesłuchujący weryfikuje tożsamość podejrzanego i poucza go o prawach i obowiązkach. Na początku podejrzany może w sposób swobodny się wypowiedzieć, a następnie przesłuchujący i obrońca mogą zadawać pytania. Po przesłuchaniu, organ pokazuje protokół podejrzanemu, który następnie zostaje podpisany przez strony. Strony mogą go sprostować.
Oskarżony wyjaśnia ustnie do protokołu. Oskarżony może wypowiadać się co do każdego dowodu przeprowadzonego w sprawie. Wywnioskować należy, iż może składać wyjaśnienia na każdym etapie postępowania.
Warto pamiętać, iż w momencie, gdy podejrzany uprzednio był świadkiem w przedmiotowej sprawie i składał zeznania, to nie są one brane pod uwagę.
Co istotne, niedopuszczalne jest przez organ wpływanie na wypowiedź groźbą lub przemocą, ani zadawanie pytań sugerujących odpowiedzi.
Wyjaśnienia służą ustaleniu stanu faktycznego, przebiegu zdarzenia oraz ewentualnego przyznania się oskarżonego/podejrzanego do zarzucanych czynów. Wyjaśnienia należą do środków dowodowych podlegających swobodnej ocenie przez Sąd. Sąd może dać wiarę wyjaśnieniom złożonym na etapie postępowania przygotowawczego, a odmówić złożonym w postępowaniu sądowym i na odwrót.
Jak zostało wspomniane na wstępie, wyjaśnienia podejrzanego i oskarżonego to prawo, a nie obowiązek. Podejrzany/oskarżony samodzielnie, bądź za porozumieniem z obrońcą decyduje czy chce odmówić składania wyjaśnień, odmówić udzielenia odpowiedzi na poszczególne pytania, pytania którejś ze stron lub Sądu. Może również zastrzec, że będzie odpowiadał na pytania wyłącznie swojego obrońcy. To uprawnienie wynika z prawa do obrony. Podejrzany i oskarżony w żaden sposób nie muszą uzasadniać swojej decyzji. O czym warto pamiętać? Niezłożenie wyjaśnień nie może być uznawane przez organy ścigania za milczące przyznanie się do winy, bądź okoliczność negatywnie wpływającą na sytuację oskarżonego.
Osoba podejrzana, czy oskarżona nie jest pouczona o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań jak świadek. Kłamstwa oskarżonego nie są zagrożone sankcją. Jednak wskazać trzeba, że podawanie nieprawdziwych informacji przez oskarżonego jest ograniczone ochroną innych osób oraz gdy przekracza wykonywanie prawa do obrony. Oskarżony może ponieść również odpowiedzialność karną za przestępstwo fałszywego oskarżenia lub zniesławienia.
Podczas składania wyjaśnień podejrzany i oskarżony może wskazać motywy, przyznać się do winy, wyjawić istotne fakty dla rozstrzygnięcia sprawy. Niejednokrotnie takie wyjaśnienia mogą korzystnie wpłynąć na możliwość skorzystania z warunkowego umorzenia postępowania czy dobrowolnego poddania się karze. Z drugiej strony, odmowa złożenia wyjaśnień często jest realizacją prawa do obrony. Warto zawsze się zastanowić i przeanalizować kiedy warto wyjaśniać, a kiedy korzystniej będzie wstrzymać się od ich składania w szczególności na wstępnym etapie postępowania.
Podczas przesłuchania adwokat ma możliwość kontrolowania protokołu przesłuchania z wyjaśnieniami podejrzanego, co ma istotny wpływ na dalszy tok sprawy. Obrońca może również składać stosowne wnioski, zadawać pytania, czuwać nad przestrzeganiem procedury przez organy i podejmować czynności mające na celu ochronę interesu klienta. W związku z tym, gdy sprawa jest zawiła, warto skonsultować sprawę z adwokatem, który ma doświadczenie w sprawach karnych i udzieli pomocy prawnej.