Zezwolenie na pobyt stały to uprawnienie obywatela państwa trzeciego, bądź bezpaństwowca do pobytu na terytorium Polski przez czas nieoznaczony.
Wniosek należy złożyć do Wojewody właściwego dla miejsca pobytu cudzoziemca.
Wniosek jest składany osobiście przez cudzoziemca, który chce uzyskać zezwolenie na pobyt stały. Inne osoby uprawnione do złożenia wniosku:
Zezwolenie na pobyt stały wydawane jest na czas nieoznaczony, aczkolwiek karta pobytu jest ważna przez 10 lat, później cudzoziemiec wnosi o wydanie kolejnej karty.
Wniosek składa się osobiście w Urzędzie Wojewódzkim właściwym ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca, bądź listownie. Formularz właściwy ze względu na przesłankę pobytu należy wydrukować, wypełnić i własnoręcznie podpisać. Można w tym celu skorzystać z pomocy pełnomocnika – prawnika, wtedy należy dołączyć stosowne pełnomocnictwo. Formularz uzupełnia się w języku polskim. Gdy w danej rubryce brakuje miejsca, należy wpisać informacje na dodatkowej kartce z adnotacją.
W zależności od rodzaju zezwolenia na pobyt stały, trzeba wypełnić stosowny formularz wraz z trzema aktualnymi fotografiami (w przypadku małoletnich do 13 roku życia dwie fotografie), kopią ważnego dokumentu podróży i potwierdzeniem uiszczenia opłaty skarbowej.
Ponadto należy dołączyć załączniki właściwe dla danego wniosku, np. w przypadku małżonka obywatela polskiego są to: aktualny odpis aktu małżeństwa, kopia dowodu osobistego małżonka (oryginał do wglądu), dokumenty potwierdzające, że pobyt na terytorium Polski był nieprzerwany lub dokumenty stwierdzające przyczyny wystąpienia przerw w pobycie.
Opłata od wniosku wynosi 640 złotych. Posiadacz Karty Polaka jest zwolniony z opłaty skarbowej. Wymagana jest również opłata od karty pobytu w wysokości 100 złotych.
Zezwolenia na pobyt stały udziela się cudzoziemcowi, jeżeli m.in.:
Wniosek składa się najpóźniej w ostatnim dniu legalnego pobytu. Po złożeniu wniosku do właściwego Wojewody, organ analizuje wniosek. Może się zdarzyć, że cudzoziemiec zostanie wezwany do przedłożenia dodatkowych dokumentów, bądź osobistego stawiennictwa w urzędzie. Jeśli cudzoziemiec nie złożył wniosku osobiście, organ wzywa go do osobistego stawiennictwa w terminie nie krótszym niż 7 dni.
Wojewoda wydaje decyzję w terminie 6 miesięcy. W praktyce, okres oczekiwania jest uzależniony od indywidualnych okoliczności sprawy, czasami trwa od kilku do kilkunastu miesięcy. Istnieje możliwość szybszego rozpoznania wniosku, w tym celu należy skontaktować się z doświadczonym prawnikiem, który udzieli informacji wskazując w jaki sposób można to uzyskać.
Cudzoziemiec uzyskując zezwolenie na pobyt stały, może legalnie przebywać na terytorium Polski. Co więcej, może podjąć pracę bez ubiegania się o dodatkowe dokumenty. Zezwolenie na pobyt stały daje bezpieczeństwo cudzoziemcowi, który nie musi tak jak w przypadku zezwolenia na pobyt czasowy, ponownie ubiegać się o uzyskanie zezwolenia po określonym czasie.
Tematyka zezwolenia na pobyt czasowy była już poruszana na blogu:
Zezwolenie na pobyt czasowy cudzoziemca
Pobyt cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się za legalny od dnia złożenia wniosku do dnia, w którym decyzja w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy stanie się ostateczna.