Niebieska karta UE to zezwolenie na pobyt czasowy udzielane cudzoziemcowi w celu wykonywania pracy na terytorium Polski w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji (Blue card). Jest to uprawnienie skierowane do specjalistów wykonujących pracę w zawodach wymagających szczególnych umiejętności.
O zezwolenie na pobyt czasowy ze względu na wysokie kwalifikacje może ubiegać się cudzoziemiec spoza UE, EOG i Szwajcarii, jeśli spełnia określone przesłanki.
Niebieską kartę UE udziela się, jeśli cudzoziemiec:
1) zawarł, na okres przynajmniej 1 roku, umowę o pracę, umowę o pracę nakładczą, umowę cywilnoprawną, na podstawie której wykonuje pracę, świadczy usługi lub pozostaje w stosunku służbowym,
2) posiada formalne kwalifikacje i spełnia inne warunki, które są wymagane, w przypadku zamiaru wykonywania pracy w zawodzie regulowanym, np. architekt, geodeta, kierowca samochodu ciężarowego, lekarz, nauczyciel.
3) posiada wyższe kwalifikacje zawodowe, tj. kwalifikacje uzyskane w wyniku ukończenia studiów wyższych albo co najmniej pięcioletnie doświadczenie zawodowe na poziomie porównywalnym z poziomem kwalifikacji uzyskanych w wyniku ukończenia studiów wyższych, niezbędne do wykonywania pracy określonej w umowie lub w ofercie pracy stanowiącej ofertę zawarcia umowy np. świadectwo pracy od poprzedniego pracodawcy,
4) posiada ubezpieczenie zdrowotne,
5) posiada zgodę właściwego organu na zajmowanie określonego stanowiska, wykonywanie zawodu lub prowadzenie innej działalności, gdy obowiązek jej uzyskania przed zawarciem umowy wynika z odrębnych przepisów,
6) podmiot powierzający cudzoziemcowi wykonywanie tej pracy nie ma możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych na lokalnym rynku pracy – nie zawsze wymagane,
7) roczne wynagrodzenie brutto wynikające z miesięcznego lub rocznego wynagrodzenia wskazane w umowie nie jest niższe niż równowartość 150% kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji.
Niebieska karta udzielana jest na okres dłuższy o 3 miesiące od okresu wykonywania pracy, nie dłuższy jednak niż 3 lata, z możliwością ubiegania się o kolejne zezwolenie.
Wniosek należy osobiście złożyć do Wojewody właściwego dla miejsca pobytu cudzoziemca lub listownie. Formularz należy wydrukować, wypełnić i własnoręcznie podpisać. Można w tym celu skorzystać z pomocy pełnomocnika – prawnika, wtedy należy dołączyć stosowne pełnomocnictwo. Do wniosku należy dołączyć: trzy aktualne fotografie, kopię ważnego dokumentu podróży, formularz nr 1 i 2 oraz wszelkie dokumenty w zakresie spełnionych przesłanek wyżej wskazanych. Formularz uzupełnia się w języku polskim.
Należy uiścić opłatę w wysokości 440 złotych oraz opłatę za wydanie karty pobytu w wysokości 100 złotych.
Cudzoziemiec w terminie 15 dni roboczych ma obowiązek zawiadomić pisemnie o utracie pracy Wojewodę, który udzielił tego zezwolenia. Jeśli cudzoziemiec chce zmienić pracę, również musi poinformować o tym Wojewodę.
Korzyści jest wiele, m.in. cudzoziemiec może wjeżdżać i wyjeżdżać z Polski bez ograniczeń. Dodatkowo przysługują mu świadczenia rodzinne, może ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy w celu połączenia się z rodziną. Cudzoziemiec może również w każdej chwili wnosić o zmianę zezwolenia, gdy chce zmienić pracę.