Zaświadczenie o niekaralności to dokument potwierdzający brak prawomocnych wyroków skazujących wobec osoby oraz że dana osoba nie figuruje w Krajowym Rejestrze Karnym.
Zaświadczenie o niekaralności jest wymagane w wielu sytuacjach, m.in. przez pracodawców przy ubieganiu się o pracę na niektórych stanowiskach, w przypadku urzędników samorządowych, nauczycieli, policjantów, pracowników kontroli skarbowej, strażaków.
Stosowny wniosek składa się w Punkcie Informacji Krajowego Rejestru Karnego, który zazwyczaj znajduje się przy Sądzie Okręgowym. Wniosek można złożyć osobiście, listownie bądź drogą internetową przy wykorzystaniu Profilu Zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego.
Zaświadczenie o niekaralności może uzyskać każda osoba fizyczna oraz podmioty zbiorowe np. spółka kapitałowa lub osobowa.
Ponadto zaświadczenie o niekaralności może otrzymać każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej lub innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej oraz każda osoba, która mieszka lub mieszkała w jednym z tych państw, składając wniosek z zapytaniem o informację dotyczącą jego osoby zawartą w rejestrze karnym innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, jeżeli jest lub była obywatelem państwa, do którego kierowane jest zapytanie, lub mieszka albo mieszkała na jego terytorium.
Wniosek składa się osobiście lub przez pełnomocnika. Pełnomocnikiem może być między innymi osoba najbliższa oraz profesjonalny pełnomocnik – adwokat bądź radca prawny.
Jeśli wniosek został złożony osobiście, zaświadczenie zazwyczaj jest wydawane od ręki. W wyjątkowych sytuacjach, najczęściej gdy osoba jest karana – czas oczekiwania wynosi do 7 dni. Gdy wniosek został wysłany listownie dokument otrzymuje się w ciągu 7 dni, natomiast gdy wypełniono formularz przez internet –w ciągu 10 dni liczonych od dnia następnego po złożeniu wniosku.
Opłata wynosi 30 złotych jeśli wniosek został złożony osobiście lub listownie, a w formie elektronicznej – 20 złotych.
Gdy wnioskodawca ustanowił pełnomocnika, należy uiścić dodatkowo opłatę skarbową w wysokości 17 zł.
Dane z krk usuwane są z chwilą zatarcia skazania.
Zdarzyć się może, iż mimo zatarcia skazania dane osoby dalej widnieją w Krajowym Rejestrze Karnym. W takiej sytuacji należy sporządzić wniosek do Ministerstwa Sprawiedliwości o usunięcie informacji z Krajowego Rejestru Karnego. We wniosku należy wskazać wyrok, którym kara została orzeczona, datę uprawomocnienia się wyroku oraz termin zatarcia skazania.
Bardzo często klienci w kancelarii zadają pytanie: kiedy przestanę być karany? Kancelaria świadczy usługi w tym zakresie dokonując analizy karty karnej oraz obowiązujących przepisów.
Z mocy prawa zatarcie skazania następuje w zależności od orzeczonej kary:
Co istotne, jeżeli orzeczono środek karny, przepadek lub środek kompensacyjny, zatarcie skazania nie może nastąpić przed jego wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem jego wykonania. Zatarcie skazania nie może nastąpić również przed wykonaniem środka zabezpieczającego.
Zatarciu nie podlega skazanie na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, jeżeli pokrzywdzony był małoletnim poniżej lat 15.
Należy pamiętać, iż orzeczenie warunkowego umorzenia wobec sprawcy powoduje wpisanie do krk ale nie następuje wpis do kartoteki osób skazanych i w świetle prawa taka osoba figuruje jako niekarana!
To bardzo istotna kwestia, dlatego warto skorzystać z usług prawnika, który w trakcie toczącego się postępowania pomoże przeanalizować czy w danej sytuacji można zastosować instytucję warunkowego umorzenia postępowania karnego.
Jak wyżej wspomniano zatarcie skazania z mocy prawa następuje w zależności od orzeczonej kary z upływem określonego terminu. Warto wiedzieć, że zatarcie skazania może nastąpić również na wniosek skazanego.
Sąd, który wydał wyrok w I instancji może zarządzić zatarcie skazania już po upływie 5 lat, jeżeli skazany spełnia dwa warunki: