Po otrzymaniu mandatu karnego często miewamy wątpliwości – czy dobrze zrobiłem, że przyjąłem mandat? Czy może powinienem był odmówić? Mandat karny otrzymujemy, gdy naruszymy przepisy prawne, na przykład przekroczymy prędkość, zaparkujemy w miejscu niedozwolonym czy spowodujemy zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu lądowym. Czy mogę żądać uchylenia mandatu po jego przyjęciu? W poniższym blogu chciałabym rozwiać wszelkie wątpliwości.
Jeśli odmówisz przyjęcia mandatu, organ, którego funkcjonariusz nałożył grzywnę, występuje do Sądu z wnioskiem o ukaranie. Stanie się tak również, gdy nie uiścisz grzywny nałożonej mandatem zaocznym w terminie.
Zgodnie ze stanowiskiem doktryny, stanowcze sformułowanie przepisu nie oznacza bezwzględniej obligatoryjności skierowania do sądu wniosku o ukaranie w każdym przypadku odmowy przyjęcia mandatu karnego lub nieuiszczenia grzywny nałożonej mandatem zaocznym w terminie. W praktyce wnioski o ukaranie są sporządzane przez innych funkcjonariuszy lub pracowników organów mandatowych niż ci, którzy nakładali grzywnę w drodze mandatu. Nie można wykluczyć przypadków, gdy dogłębna ocena stanu faktycznego prowadzi takiego funkcjonariusza lub pracownika do odmiennych wniosków w kwestii istnienia podstaw do skierowania do sądu wniosku o ukaranie (art. 99 KPW red. Sakowicz 2024, wyd. 3/Andrzej Światłowski).
Tak. Co ważne, funkcjonariusz nakładający grzywnę jest obowiązany przy wystawianiu mandatu poinformować sprawcę wykroczenia o prawie odmowy przyjęcia mandatu karnego i o skutkach prawnych takiej odmowy.
Przyjęty, prawomocny mandat karny podlega uchyleniu w przypadku, gdy:
Wniosek może złożyć ukarany tj. osoba, która dostała mandat i uważa, że nie było to słuszne, jego przedstawiciel ustawowy lub opiekun prawny w terminie 7 dni od uprawomocnienia się mandatu lub na wniosek organu, którego funkcjonariusz nałożył grzywnę, albo z urzędu.
Ustawodawca nie wprowadził wzoru wniosku. Powinien on zawierać dane ukaranego, numer mandatu oraz podstawę uchylenia mandatu. Wniosek składa się do Sądu Rejonowego, który byłby właściwy do rozpoznania sprawy, na którego obszarze została nałożona grzywna.
Można nakładać grzywnę w drodze mandatu karnego:
1)wydawanego ukaranemu po uiszczeniu grzywny bezpośrednio funkcjonariuszowi, który ją nałożył
2)kredytowanego, wydawanego ukaranemu za potwierdzeniem odbioru
3)zaocznego.
Mandat kredytowany należy uiścić w terminie 7 dni od daty przyjęcia mandatu. Należy jednak pamiętać, że staje się on prawomocny nie z chwilą zapłaty, a z chwilą pokwitowania jego odbioru przez ukaranego.
Nie, na posiedzeniu nie jest prowadzone postępowanie całościowe. Sąd może przeprowadzić jedynie czynności sprawdzające. Sąd nie jest uprawniony do przeprowadzania postępowania dowodowego i jego działanie jest ograniczone. Ma jednak możliwość weryfikowania podstaw do uchylenia mandatu karnego, które mogą polegać m.in. na zwróceniu się do organu, który wydał mandat o przesłanie stosownych dokumentów.
Sąd orzeka postanowieniem albo o uchyleniu prawomocnego mandatu karnego albo o nieuwzględnieniu wniosku.
Sąd uchylając mandat karny nakazuje podmiotowi, na którego rzecz została uiszczona grzywna – zwrot opłaty ukaranemu.
Jeśli masz wątpliwości związane z mandatem karnym, skontaktuj się z adwokatem, co może zapobiec negatywnym konsekwencjom.