- By: Anna Krawczuk
- zmiana nazwy ulicy
- maj 18
- Comments (0)
Czy braki w uzasadnieniu uchwały o zmianie nazwy ulicy przesądzają o jej nieważności?
W jednej z prowadzonych przez kancelarię spraw zwrócono się o pomoc prawną w sprawie podjętej przez organ samorządu terytorialnego uchwały w sprawie zmiany nazwy ulicy położonej w centrum Białegostoku. Na mocy podjętej uchwały, zmieniona została dotychczasowa nazwa – ul. Elektryczna na nową nazwę ul. Wolnej Białorusi. Zdaniem mieszkańców, niepoinformowanych uprzednio o zamiarze podęcia takiej uchwały, w takiej sytuacji organy samorządu lokalnego winny były przeprowadzić konsultacje społeczne. W sprawie wywiedziona została skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego. W skardze podniesiono liczne zarzuty związane z nieprawidłowościami w procedurze podjęcia uchwały. Sąd podzielił argumentację skarżącej i skarga została uwzględniona.
Wojewódzki sąd administracyjny wskazał, że uchwała w sprawie zmiany nazwy ulicy stanowi akt prawa miejscowego, którego projekt musi posiadać uzasadnienie. Jak wskazała skarżąca, uzasadnienie uchwały w sprawie zmiany nazwy ulicy nie spełniało tego wymogu. Brak bowiem w uzasadnieniu wskazania jakichkolwiek przyczyn, dla których następuje zmiana dotychczasowej nazwy ulicy na nową nazwę. Skoro zaś przedmiotem uchwały było usunięcie dotychczasowej nazwy i nadanie nowej, to prawidłowe uzasadnienie projektu winno było odnosić się do obu tych elementów.
Nadto, sąd wskazał, że jakkolwiek żaden przepis prawa nie nakłada na organ uchwałodawczy obowiązku przeprowadzenia konsultacji społecznych w tego typu sprawie, tak uznać należy, że brak ich przeprowadzenia również winien być uzasadniony. Potrzeba taka istniała tym bardziej, że sprawa była istotna z perspektywy wspólnoty lokalnej, o czym świadczą liczne protesty mieszkańców ulicy, a zatem prawodawca miejscowy winien był zachować szczególną staranność przy jej podjęciu.
Ważną kwestią, która została rozstrzygnięta niniejszym wyrokiem była legitymacja skargowa w tego rodzaju sprawie, czyli odpowiedź na pytanie, czy mieszkaniec posiada interes prawny w zaskarżeniu uchwały. W tym wypadku sąd również podzielił argumentację wskazaną w skardze, iż podjęcie uchwały wpłynęło na sytuację prawną mieszkańca, a zatem legitymowało do wniesienia skargi. Zmiana nazwy ulicy nałożyła bowiem na mieszkańca ulicy dodatkowe obowiązki aktualizacji danych adresowych w dokumentach, rejestrach, ewidencjach urzędowych, zatem bezsprzecznie istnieje bezpośredni wpływ podjętej uchwały na sytuację materialnoprawną mieszkańca ulicy.
Na skutek wyroku doszło do unieważnienia uchwały. Pozytywny wynik sprawy dla strony reprezentowanej ogromnie cieszy, zwłaszcza gdy chodzi o kwestie istotne z punktu widzenia nie tylko jednej osoby, ale też całej społeczności lokalnej!
Gratuluję mieszkańcom i zapraszam do kontaktu osoby potrzebujące pomocy prawnej w walce z organami samorządu terytorialnego.