- By: Anna Krawczuk
- halloween na balkonie
- paź 31
- Comments (0)
BALKON – NA CO POZWALA CI PRAWO?
Decydując się na kupno mieszkania, zazwyczaj ważnym aspektem jest, aby przynależał do niego balkon. Jest to dodatkowa przestrzeń, która pozwala na przechowywanie rzeczy, a ponadto miejsce do spędzenia czasu na świeżym powietrzu.
BALKON – CZYM JEST I DO KOGO NALEŻY?
W doktrynie i orzecznictwie stanowisko w zakresie sytuacji prawnej balkonu nie jest jednolite. Zapewne jest to skutek tego, iż ustawodawca nie stworzył jego ustawowej definicji.
Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy o własności lokali: Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku własności lokali.
Przytoczony przepis nie wskazuje bezpośrednio, że balkon jest częścią nieruchomości wspólnej. Nie budzi jednak wątpliwości, iż część wewnętrzna balkonu służy do wyłącznego użytku właściciela lokalu.
Natomiast większość jego konstrukcji należy zakwalifikować jak nieruchomość wspólną.
„Wobec powyższego, elementy architektonicznej konstrukcji balkonu trwale połączone z bryłą budynku, i na ogół usytuowane na zewnątrz w stosunku do przestrzeni wykorzystywanej do wyłącznego zaspokajania potrzeb mieszkaniowych przez osoby zamieszkałe w lokalu, uznać należy za takie części budynku, które nie służą wyłącznie do użytku właściciela lokalu, a w konsekwencji – z mocy art. 3 ust. 2 ustawy – powinny być kwalifikowane jako stanowiące nieruchomość wspólną. (Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 7 marca 2008r., III CZP 10/08).
Analogicznie, to właściciel mieszkania ponosi koszty związane z dbałością o jego należyty stan w postaci ułożenia nowych płytek balkonowych, natomiast konserwacja balkonu jako całości, kwestie elewacji i konstrukcji połączonych z budynkiem ponosi wspólnota jako ogół mieszkańców.
REGULAMIN WSPÓLNOTY MIESZKANIOWEJ
Zgodnie z ustawą o własności lokali, wspólnota ma prawo uchwalić regulamin, jednak nie może on naruszać prawa do odrębnej własności lokali. W praktyce wspólnoty często go uchwalają, co pozwala na uporządkowanie praw i obowiązków mieszkańców. Przed dokonaniem wszelkich czynności na balkonie warto się z nim zapoznać, aby nie przysporzyć sobie problemów. Co istotne, w przypadku stworzenia regulaminu niezgodnego z prawem instrumenty prawne zapewniają właścicielowi ochronę i może on zaskarżyć uchwałę do sądu.
BALUSTRADA – NIERUCHOMOŚĆ WSPÓLNA
Wedle orzecznictwa barierka, inaczej nazywana balustradą każdego z przedmiotowych balkonów jest elementem w istotny sposób kształtującym wygląd elewacji całego budynku i jako taka nie może być uznana za część nieruchomości służącej do wyłącznego użytku właściciela przylegającego do danego balkonu lokalu(Wyrok SA w Warszawie z 16.01.2014 r., I ACa 763/13).
Z powyższego wynika, że balustrada jest częścią nieruchomości wspólnej, a co za tym idzie, wszelkie nasze działania, wieszanie donic z kwiatami, dekoracji na halloween na balkonie lub pomalowanie według własnych upodobań barierki wymagają uchwały wspólnoty mieszkaniowej.
Niejednokrotnie spotyka się różne banery wywieszone na balustradach balkonów, czy każdy z właścicieli może samowolnie je wieszać? Właściciel może zawiesić reklamę w miejscu, które nie należy do części wspólnej, ale w przypadku korzystania ze ściany kamienicy lub balustrady balkonu, powinien uzyskać zgodę wspólnoty mieszkaniowej.
GRILL NA BALKONIE?
W kodeksie wykroczeń uregulowano kilka zachowań, których dokonanie na balkonie może zakończyć się nałożeniem odpowiedniej kary lub mandatem.
Oto kilka z nich:
- wieszanie ciężkich donic z kwiatami na balustradzie może skutkować karą grzywny do 500 złotych albo karą nagany (art. 75 § 1 k.w.)
- umieszczenie reklam, ogłoszeń, plakatów, napisów w miejscu publicznym bez zgody zarządzającego tym miejscem – kara ograniczenia wolności albo grzywny (63a §1 k.w.),
- urządzanie głośnych imprez – kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny (art. 51 k.w.)
- nieobyczajny wybryk, np. opalanie się na balkonie topless – kara aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 1500 zł albo nagany (art. 140 k.w.)
- trzymanie zwierząt na balkonie – kara ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo kara nagany (art. 77 k.w.)
Warto zastanowić się również nad grillowaniem na balkonie – czy jest to zgodne z prawem? Podczas grillowania węglowego wytwarza się duża ilość dymu, co może przeszkadzać sąsiadom, a jednocześnie zostać zakwalifikowane jako immisja (Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych – art. 144 kodeksu cywilnego). Co więcej, regulamin wspólnoty może tego zabraniać. Alternatywą jest możliwość grillowania na grillu elektrycznym.
HALLOWEEN NA BALKONIE?
Z okazji zbliżającego się Halloween wiele osób planuje udekorować swój balkon. Należy jednak pamiętać o przytoczonych wyżej kwestiach – balustrada balkonu to część wspólna nieruchomości, z której korzystanie wymaga zgody wspólnoty wyrażonej w formie uchwały. Co więcej, wspólnota Mieszkaniowa ma szeroko idące uprawnienia do egzekwowania przestrzegania porządku w bloku, czy długotrwałego nieuiszczania należnego czynszu. Rażące i uporczywe działania mieszkańców mogą doprowadzić w ostateczności nawet do licytacji mieszkania. Warto zatem na początku zapoznać się z obowiązującym wewnętrznie regulaminem wspólnot mieszkaniowych lub spółdzielni, co pozwoli na uniknięcie nieprzyjemnych skutków, w tym mandatów.